Dopłaty do zakupu mieszkań – dla kogo i na jakich zasadach?
Nieruchomości - Darmowe porady Platinum House
Zdolność kredytowa to czasami za mało, żeby otrzymać kredyt na wymarzone mieszkanie. Wielu naszych klientów ma problem ze zdobyciem wkładu własnego, który wynosi w najlepszym razie 10% wartości nieruchomości, a w większości przypadków jest to 20%.
Banki coraz częściej akceptują różne formy zatrudnienia, czy różne źródła dochodów, ale bez wkładu własnego nie mamy co marzyć o otrzymaniu kredytu.
Obecnie polityka państwa nie przewiduje dofinansowania wkładu własnego, jak miało to miejsce w przypadku programu Mieszkanie dla Młodych. Powstały natomiast nowe programy wspierające osoby, które chcą nabyć mieszkanie. Od kilku lat realizowany jest Narodowy Program Mieszkaniowy dla osób, które nie posiadają własnego mieszkania.
Mieszkanie Plus – opis programu, dla kogo i na jakich zasadach
Jest to rządowy program, który jest realizowany od 2016 roku. Narodowy Bank Polski przewiduje, że jego koszt wyniesie 4,5 mld w ciągu 10 lat. Jakie są efekty tego programu? W 2019 roku zostało wybudowanych 867 mieszkań, 1234 były w trakcie budowy, a 18 tysięcy kolejnych zostało zatwierdzonych i znajduje się w fazie projektowania.
Przeczytaj również: Dopłaty do zakupu mieszkań – dla kogo i na jakich zasadach?
Zasady programu
Główne założenie programu to wykorzystanie gruntów publicznych. Mają na nich powstać mieszkania na wynajem z opcją zakupu.
Kto może skorzystać z programu?
O tym, kto otrzyma lokal, decyduje lokalny samorząd. Największe szanse mają młode małżeństwa, seniorzy i rodziny wielodzietne. Warunkiem otrzymania lokalu jest tzw. zdolność czynszowa. Dochody przyszłego najemcy muszą być na tyle wysokie, żeby wystarczyły na pokrycie czynszu. Z Mieszkania Plus nie mogą skorzystać zatem osoby bez dochodu lub z niskim dochodem.
W ramach programu można skorzystać z opcji wykupu. Przez okres od 15 do 30 lat wykupujemy mieszkanie i płacimy wyższy czynsz niż w przypadku opcji bez wykupu.
Mieszkanie na Start – czyli dopłaty do czynszu dla najemców
Jest to program, który ruszył z początkiem 2019 r. i jest skierowany do osób, które wynajmują mieszkanie. Można z niego skorzystać również w ramach programu Mieszkanie Plus. Według NBP wydatki na ten program mają się wynieść 16 mld do 2028 r.
Kto może skorzystać z programu?
Informacje na ten temat dostępne są na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
O wsparcie finansowe może się ubiegać każda osoba, która:
- jest obywatelem polskim lub cudzoziemcem, który przebywa na terenie Polski np. w związku ze świadczeniem pracy,
- jest najemcą mieszkania oddanego do użytkowania w wyniku inwestycji mieszkaniowej zrealizowanej przez podmiot, który zawarł umowę w sprawie współpracy z gminą lub spółką gminną,
- wnioskuje o dopłatę do mieszkania w budynku zasiedlonym po raz pierwszy w terminie 12 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji mieszkaniowej,
- spełnia kryterium dochodowe (ma utrudniony zakup nieruchomości z rynku), nie posiada mieszkania i nie jest współwłaścicielem mieszkania,
- zawarła umowę najmu w wyniku naboru prowadzonego przez gminę, spółkę gminną lub wynajmującego (w przypadku naboru uzupełniającego),
- ma zdolność czynszową, czyli jest w stanie regulować opłaty, w tym czynsz.
Wnioski o dopłaty do czynszu składa się do właściwego urzędu gminy, który ma miesiąc na podjęcie decyzji. Aktualne wysokości dopłat są publikowane na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Są one zależne między innymi od lokalizacji, wielkości gospodarstwa domowego itd.
Podsumowanie
Jeżeli brak Ci środków na wkład własny lub Twoja zdolność kredytowa jest za niska na otrzymanie kredytu hipotecznego, warto rozważyć skorzystanie z programów rządowych. Dzięki temu nie musisz rezygnować z marzeń o własnym M4.