Dopłaty do zakupu mieszkań – dla kogo i na jakich zasadach?

Nieruchomości - Darmowe porady Platinum House

Zdolność kredytowa to czasami za mało, żeby otrzymać kredyt na wymarzone mieszkanie. Wielu naszych klientów ma problem ze zdobyciem wkładu własnego, który wynosi w najlepszym razie 10% wartości nieruchomości, a w większości przypadków jest to 20%.

Banki coraz częściej akceptują różne formy zatrudnienia, czy różne źródła dochodów, ale bez wkładu własnego nie mamy co marzyć o otrzymaniu kredytu.

Obecnie polityka państwa nie przewiduje dofinansowania wkładu własnego, jak miało to miejsce w przypadku programu Mieszkanie dla Młodych. Powstały natomiast nowe programy wspierające osoby, które chcą nabyć mieszkanie. Od kilku lat realizowany jest Narodowy Program Mieszkaniowy dla osób, które nie posiadają własnego mieszkania.

Mieszkanie Plus – opis programu, dla kogo i na jakich zasadach

Jest to rządowy program, który jest realizowany od 2016 roku. Narodowy Bank Polski przewiduje, że jego koszt wyniesie 4,5 mld w ciągu 10 lat. Jakie są efekty tego programu? W 2019 roku zostało wybudowanych 867 mieszkań, 1234 były w trakcie budowy, a 18 tysięcy kolejnych zostało zatwierdzonych i znajduje się w fazie projektowania.

Przeczytaj również: Dopłaty do zakupu mieszkań – dla kogo i na jakich zasadach?

Zasady programu

Główne założenie programu to wykorzystanie gruntów publicznych. Mają na nich powstać mieszkania na wynajem z opcją zakupu.

Kto może skorzystać z programu?

O tym, kto otrzyma lokal, decyduje lokalny samorząd. Największe szanse mają młode małżeństwa, seniorzy i rodziny wielodzietne. Warunkiem otrzymania lokalu jest tzw. zdolność czynszowa. Dochody przyszłego najemcy muszą być na tyle wysokie, żeby wystarczyły na pokrycie czynszu. Z Mieszkania Plus nie mogą skorzystać zatem osoby bez dochodu lub z niskim dochodem.

W ramach programu można skorzystać z opcji wykupu. Przez okres od 15 do 30 lat wykupujemy mieszkanie i płacimy wyższy czynsz niż w przypadku opcji bez wykupu.

Mieszkanie na Start – czyli dopłaty do czynszu dla najemców

Jest to program, który ruszył z początkiem 2019 r. i jest skierowany do osób, które wynajmują mieszkanie. Można z niego skorzystać również w ramach programu Mieszkanie Plus. Według NBP wydatki na ten program mają się wynieść 16 mld do 2028 r.

Kto może skorzystać z programu?

Informacje na ten temat dostępne są na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

O wsparcie finansowe może się ubiegać każda osoba, która:

Wnioski o dopłaty do czynszu składa się do właściwego urzędu gminy, który ma miesiąc na podjęcie decyzji. Aktualne wysokości dopłat są publikowane na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Są one zależne między innymi od lokalizacji, wielkości gospodarstwa domowego itd.

Podsumowanie

Jeżeli brak Ci środków na wkład własny lub Twoja zdolność kredytowa jest za niska na otrzymanie kredytu hipotecznego, warto rozważyć skorzystanie z programów rządowych. Dzięki temu nie musisz rezygnować z marzeń o własnym M4.

Platinum House

Platinum House

Ekspert Platinum House

Skontaktuj się już teraz!

Wybierz dogodną formę kontaktu

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Dziękujemy za
nawiązanie kontaktu

Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to tylko możliwe.

Zobacz inne artykuły

Darmowa baza wiedzy, która pozwoli Ci bezpiecznie i korzystnie kupić lub sprzedać nieruchomość

Przejdź do artykułu

Współpraca z pośrednikiem, czyli jak sprzedać nieruchomość szybko i zyskownie

21 lipca 2019r.

Obecnie zadania pośrednika w obrocie nieruchomościami wykraczają daleko poza umieszczenie zdjęć w sieci i czekanie na nabywcę. Oczywiście zdarzają się biura, które nie do końca działają profesjonalnie, chociażby ze względu na niepewne wynagrodzenie.

Przejdź do artykułu

Sprzedaż / zakup nieruchomości z pośrednikiem czy samodzielnie?

21 lipca 2019r.

Biur nieruchomości w Polsce jest bardzo wiele. Sprzyja temu m.in. dobra koniunktura na rynku nieruchomości. Przechodząc przez deptak wielu miast w Polsce można zauważyć w ciągu ostatnich lat wciąż pojawiające się nowe biura nieruchomości.

Przejdź do artykułu

HOME STAGING – co to takiego?

21 lipca 2019r.

Home staging to profesjonalne przygotowanie nieruchomości na sprzedaż lub wynajem pod względem estetycznym z wykorzystaniem niewielkich nakładów finansowych.

Przejdź do artykułu

Zakup mieszkania z rynku wtórnego

21 lipca 2019r.

Rozważając zakup nieruchomości warto poznać specyfikę zarówno rynku deweloperskiego, czyli zakupu nowego mieszkania, które musimy samodzielnie zaaranżować oraz tak zwanego rynku wtórnego, czyli zakupu mieszkania z „drugiej ręki”.

Przejdź do artykułu

Korzyści umowy na wyłączność – sprzedaż nieruchomości

21 lipca 2019r.

Istnieją podzielone opinie dotyczące form nawiązywania współpracy z biurem nieruchomości. Część sprzedających decyduje się na samodzielne zbycie nieruchomości, inni na współpracę na zasadach otwartych, zaś są i tacy, którzy wybierają umowę na wyłączność.

Przejdź do artykułu

Przekazanie nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

21 lipca 2019r.

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość, zastanawiasz się, o czym jeszcze powinieneś pamiętać, jednocześnie zabezpieczyć się na wypadek możliwych nieporozumień.

Przejdź do artykułu

Zadatek czy zaliczka – co wybrać?

21 lipca 2019r.

Zadatek a zaliczka – różnice

Przejdź do artykułu

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co uważać i jak przygotować się do zakupu

21 lipca 2019r.

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego pojawia się wiele istotnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, chcąc dokonać bezpiecznego i zadowalającego zakupu.

Przejdź do artykułu

Jak zaoszczędzić 80 000 zł w dwa lata przy zakupie mieszkania?

21 lipca 2019r.

Zobacz pozostałe artykuły

Umów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie aby odpowiedzieć na Twoje pytania

Dziękujemy za nawiązanie kontaktu

Twoja wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to tylko możliwe.