Mieszkanie z rynku wtórnego – na co uważać i jak przygotować się do zakupu

Nieruchomości - Darmowe porady Platinum House

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego pojawia się wiele istotnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, chcąc dokonać bezpiecznego i zadowalającego zakupu. Na pierwszy rzut oka nieruchomość może nie wzbudzać w nas niepokoju i wydawać się bezproblemową inwestycją. Zwłaszcza osoby kupujące swoją pierwszą nieruchomość mogą nie zdawać sobie sprawy, jak ważne jest umiejętne sprawdzenie interesującego nas mieszkania, nie tylko od strony technicznej, ale i prawnej. Poniżej omówię kilka podstawowych kwestii, lecz najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie – jak właściwie przygotować się do zakupu mieszkania? Powinniśmy zacząć od zdefiniowania naszych potrzeb i oczekiwań, od znalezienia odpowiedzi na pytania podstawowe pytania, takie jak: Jaki metraż jest dla nas odpowiedni? Ile oddzielnych pokoi potrzebujemy? Jaka lokalizacja byłaby najbardziej odpowiednia? Jaki rodzaj zabudowy nas interesuje? Czy pragniemy mieszkania do własnej aranżacji/remontu, czy gotowego do zamieszkania? Wcześniejsze przemyślenie tych kwestii pomoże uniknąć chaotycznych poszukiwań, bez konkretnego celu, które często wywojują poczucie zagubienia i uniemożliwiają podjęcie odpowiedniej decyzji. Zawężając zakres poszukiwań zwiększamy sobie szanse na wybranie odpowiedniej nieruchomości w stosunkowo krótkim czasie.

Kiedy już odpowiemy sobie na te pytania, możemy przystąpić do poszukiwań, a co za tym idzie do obejrzenia interesujących nas nieruchomości. Na tym etapie bardzo istotne jest, aby przede wszystkim dogłębnie zbadać stan techniczny oraz prawny mieszkania.

Mieszkanie z rynku wtórnego a stan techniczny

Wszystko da się zrobić, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jeżeli od samego początku jesteśmy świadomi tego, jakich zmian w danym obiekcie należy dokonać i ile będzie nas to kosztowało zarówno czasu, jak i pieniędzy, to nie ma problemu – jesteśmy w stanie świadomie podjąć decyzję, czy sprostamy zadaniu. Taka świadomość stanu technicznego nieruchomości może posłużyć również do sprawdzenia adekwatności ceny mieszkania, którą można negocjować. Gorzej kiedy o istnieniu usterek lub elementów wymagających natychmiastowej wymiany dowiadujemy się po zakupie i nie mamy już możliwości dogadania się w tej kwestii ze sprzedającym, a dodatkowo jesteśmy zaskoczeni i nieprzygotowani na kolejne wydatki.

Mieszkanie z rynku wtórnego a stan prawny

Kolejną bardzo istotną kwestią jest umiejętne sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. W księdze wieczystej oprócz rzeczywistych danych o nieruchomości takich, jak np. dokładny metraż, znajdziemy także zapisy o istniejących roszczeniach, ograniczeniach lub zadłużeniach wpisanych na nieruchomość. Jeżeli w KW interesującej Cię nieruchomości istnieją takie zapisy, nie oznacza to od razu, że powinieneś zrezygnować z tej nieruchomości. Doświadczony pośrednik ds. nieruchomości dokładnie wytłumaczy, co oznacza dany wpis oraz, czy i jak można się go pozbyć z księgi przed zakupem wybranego mieszkania.

Warto także upewnić się, że w naszym przyszłym miejscu zamieszkania nikt z poprzednich lokatorów nie będzie zameldowany (co dawałoby mu prawo do zamieszkania nieruchomości), służy temu odpowiedni dokument z urzędu miasta o braku zameldowania, którego należy zażądać od sprzedającego, tak samo jak dokument od spółdzielni/ wspólnoty o niezaleganiu z bieżącymi opłatami.

Mówiąc o przygotowaniach do zakupu nieruchomości nie można pominąć kwestii finansowania zakupu. Warto wcześniej zorientować się jaką mamy zdolność kredytową – tu bezpłatnie pomoże Ci nasz ekspert, który w późniejszym etapie znajdzie dla Ciebie najlepszą ofertę kredytową wśród wszystkich banków.

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Platinum House

Platinum House

Skontaktuj się już teraz!

Wybierz dogodną formę kontaktu

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Dziękujemy za
nawiązanie kontaktu

Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to tylko możliwe.

Zobacz inne artykuły

Darmowa baza wiedzy, która pozwoli Ci bezpiecznie i korzystnie kupić lub sprzedać nieruchomość

Przejdź do artykułu

Współpraca z pośrednikiem, czyli jak sprzedać nieruchomość szybko i zyskownie

21 lipca 2019r.

Obecnie zadania pośrednika w obrocie nieruchomościami wykraczają daleko poza umieszczenie zdjęć w sieci i czekanie na nabywcę. Oczywiście zdarzają się biura, które nie do końca działają profesjonalnie, chociażby ze względu na niepewne wynagrodzenie.

Przejdź do artykułu

Dopłaty do zakupu mieszkań – dla kogo i na jakich zasadach?

21 lipca 2019r.

Zdolność kredytowa to czasami za mało, żeby otrzymać kredyt na wymarzone mieszkanie. Wielu naszych klientów ma problem ze zdobyciem wkładu własnego, który wynosi w najlepszym razie 10% wartości nieruchomości, a w większości przypadków jest to 20%.

Przejdź do artykułu

Sprzedaż / zakup nieruchomości z pośrednikiem czy samodzielnie?

21 lipca 2019r.

Biur nieruchomości w Polsce jest bardzo wiele. Sprzyja temu m.in. dobra koniunktura na rynku nieruchomości. Przechodząc przez deptak wielu miast w Polsce można zauważyć w ciągu ostatnich lat wciąż pojawiające się nowe biura nieruchomości.

Przejdź do artykułu

HOME STAGING – co to takiego?

21 lipca 2019r.

Home staging to profesjonalne przygotowanie nieruchomości na sprzedaż lub wynajem pod względem estetycznym z wykorzystaniem niewielkich nakładów finansowych.

Przejdź do artykułu

Zakup mieszkania z rynku wtórnego

21 lipca 2019r.

Rozważając zakup nieruchomości warto poznać specyfikę zarówno rynku deweloperskiego, czyli zakupu nowego mieszkania, które musimy samodzielnie zaaranżować oraz tak zwanego rynku wtórnego, czyli zakupu mieszkania z „drugiej ręki”.

Przejdź do artykułu

Korzyści umowy na wyłączność – sprzedaż nieruchomości

21 lipca 2019r.

Istnieją podzielone opinie dotyczące form nawiązywania współpracy z biurem nieruchomości. Część sprzedających decyduje się na samodzielne zbycie nieruchomości, inni na współpracę na zasadach otwartych, zaś są i tacy, którzy wybierają umowę na wyłączność.

Przejdź do artykułu

Przekazanie nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

21 lipca 2019r.

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość, zastanawiasz się, o czym jeszcze powinieneś pamiętać, jednocześnie zabezpieczyć się na wypadek możliwych nieporozumień.

Przejdź do artykułu

Zadatek czy zaliczka – co wybrać?

21 lipca 2019r.

Zadatek a zaliczka – różnice

Przejdź do artykułu

Jak zaoszczędzić 80 000 zł w dwa lata przy zakupie mieszkania?

21 lipca 2019r.

Zobacz pozostałe artykuły

Umów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie aby odpowiedzieć na Twoje pytania

Dziękujemy za nawiązanie kontaktu

Twoja wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to tylko możliwe.