Mieszkanie z rynku wtórnego – na co uważać i jak przygotować się do zakupu
Nieruchomości - Darmowe porady Platinum House
Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego pojawia się wiele istotnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, chcąc dokonać bezpiecznego i zadowalającego zakupu. Na pierwszy rzut oka nieruchomość może nie wzbudzać w nas niepokoju i wydawać się bezproblemową inwestycją. Zwłaszcza osoby kupujące swoją pierwszą nieruchomość mogą nie zdawać sobie sprawy, jak ważne jest umiejętne sprawdzenie interesującego nas mieszkania, nie tylko od strony technicznej, ale i prawnej. Poniżej omówię kilka podstawowych kwestii, lecz najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie – jak właściwie przygotować się do zakupu mieszkania? Powinniśmy zacząć od zdefiniowania naszych potrzeb i oczekiwań, od znalezienia odpowiedzi na pytania podstawowe pytania, takie jak: Jaki metraż jest dla nas odpowiedni? Ile oddzielnych pokoi potrzebujemy? Jaka lokalizacja byłaby najbardziej odpowiednia? Jaki rodzaj zabudowy nas interesuje? Czy pragniemy mieszkania do własnej aranżacji/remontu, czy gotowego do zamieszkania? Wcześniejsze przemyślenie tych kwestii pomoże uniknąć chaotycznych poszukiwań, bez konkretnego celu, które często wywojują poczucie zagubienia i uniemożliwiają podjęcie odpowiedniej decyzji. Zawężając zakres poszukiwań zwiększamy sobie szanse na wybranie odpowiedniej nieruchomości w stosunkowo krótkim czasie.
Kiedy już odpowiemy sobie na te pytania, możemy przystąpić do poszukiwań, a co za tym idzie do obejrzenia interesujących nas nieruchomości. Na tym etapie bardzo istotne jest, aby przede wszystkim dogłębnie zbadać stan techniczny oraz prawny mieszkania.
Mieszkanie z rynku wtórnego a stan techniczny
Wszystko da się zrobić, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jeżeli od samego początku jesteśmy świadomi tego, jakich zmian w danym obiekcie należy dokonać i ile będzie nas to kosztowało zarówno czasu, jak i pieniędzy, to nie ma problemu – jesteśmy w stanie świadomie podjąć decyzję, czy sprostamy zadaniu. Taka świadomość stanu technicznego nieruchomości może posłużyć również do sprawdzenia adekwatności ceny mieszkania, którą można negocjować. Gorzej kiedy o istnieniu usterek lub elementów wymagających natychmiastowej wymiany dowiadujemy się po zakupie i nie mamy już możliwości dogadania się w tej kwestii ze sprzedającym, a dodatkowo jesteśmy zaskoczeni i nieprzygotowani na kolejne wydatki.
Mieszkanie z rynku wtórnego a stan prawny
Kolejną bardzo istotną kwestią jest umiejętne sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. W księdze wieczystej oprócz rzeczywistych danych o nieruchomości takich, jak np. dokładny metraż, znajdziemy także zapisy o istniejących roszczeniach, ograniczeniach lub zadłużeniach wpisanych na nieruchomość. Jeżeli w KW interesującej Cię nieruchomości istnieją takie zapisy, nie oznacza to od razu, że powinieneś zrezygnować z tej nieruchomości. Doświadczony pośrednik ds. nieruchomości dokładnie wytłumaczy, co oznacza dany wpis oraz, czy i jak można się go pozbyć z księgi przed zakupem wybranego mieszkania.
Warto także upewnić się, że w naszym przyszłym miejscu zamieszkania nikt z poprzednich lokatorów nie będzie zameldowany (co dawałoby mu prawo do zamieszkania nieruchomości), służy temu odpowiedni dokument z urzędu miasta o braku zameldowania, którego należy zażądać od sprzedającego, tak samo jak dokument od spółdzielni/ wspólnoty o niezaleganiu z bieżącymi opłatami.
Mówiąc o przygotowaniach do zakupu nieruchomości nie można pominąć kwestii finansowania zakupu. Warto wcześniej zorientować się jaką mamy zdolność kredytową – tu bezpłatnie pomoże Ci nasz ekspert, który w późniejszym etapie znajdzie dla Ciebie najlepszą ofertę kredytową wśród wszystkich banków.
Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje:
- Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2020 roku?
- Sprzedaż / zakup nieruchomości z pośrednikiem czy samodzielnie?
- Fakty i mity na temat kredytu hipotecznego - poznaj 15 największych
- Sposób na wkład własny – mały poradnik dla kredytobiorcy
- Dopłaty do zakupu mieszkań – dla kogo i na jakich zasadach?
- Współpraca z pośrednikiem, czyli jak sprzedać nieruchomość szybko i zyskownie
to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>