Przekazanie nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

Nieruchomości - Darmowe porady Platinum House

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość, zastanawiasz się, o czym jeszcze powinieneś pamiętać, jednocześnie zabezpieczyć się na wypadek możliwych nieporozumień. W tym artykule dowiesz się jak sprawnie i dobrze przeprowadzić cały proces przekazania nieruchomości oraz jakie niespodzianki mogą cię spotkać.

Wizyta u notariusza to jeszcze nie koniec...

Akt notarialny podpisany, przelew bankowy zlecony – został jeszcze ostatni krok, który dzieli kupującego od wymarzonego mieszkania, dlatego tym bardziej należy zadbać, aby był on dobrze postawiony i nie zakończył się niepowodzeniem.

Ostatnie spotkanie stron: kupującej – sprzedającej

Po dokonaniu formalności notarialnych oraz finansowych przychodzi czas na przekazanie nieruchomości. Mieszkanie powinno być doprowadzone do stanu, na jaki strony umówiły się podczas Umowy Przedwstępnej lub zawartych w ustaleniach dodatkowych spisanych i podpisanych przez obydwie strony. Dotyczy to wykończenia jak i pozostawionych w mieszkaniu mebli oraz elementów wyposażenia wnętrza zwłaszcza sprzętu AGD. Ważne aby finalnie w nabywanym mieszkaniu pozostało tylko to, co było wcześniej ustalone.

Protokół przekazania nieruchomości

Jest to bardzo ważny stanowiący swego rodzaju uzupełnienie. Akt notarialny zawiera m.in. informacje prawne dotyczące nieruchomości oraz stron kupującej i sprzedającej natomiast w protokole przekazania spisane są informacje techniczne dotyczące nieruchomości. Jest to istotny dokument do którego należy podejść starannie, ponieważ może być on w przyszłości podstawą do roszczeń z tytułu wad ukrytych nieruchomości.

Co powinien zawierać dobrze przygotowany protokół przekazania nieruchomości  

Tak przygotowany protokół należy sporządzić w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.

Na koniec należy odwiedzić jeszcze takie miejsca jak: wspólnota mieszkaniowa/spółdzielnia, dostawcę mediów: zakład energetyczny, gazownię – celem wypowiedzenia umowy oraz zawarcia nowej umowę przez nowego nabywcę nieruchomości.

XXI wiek w procesie przekazania nieruchomości

Coraz częściej spotykane jest dołączenie do protokołu zdjęć sprzedawanej nieruchomości. Zdjęcia ważne, aby były zapisane na płycie CD lub innym nośniku danych a dokumentacja zdjęciowa została wpisana do protokołu jako załącznik.

Współpraca z profesjonalistą - z pośrednikiem

Biura nieruchomości i dobry pośrednik zabezpieczy interes kupującego i sprzedającego.

Jeżeli masz obawy, że nie podołasz przeprowadzenia całego procesu samodzielnie – zgłoś się do nas, chętnie pomożemy - PLATINUM HOUSE sprawdzone biuro nieruchomości.

Przekazanie nieruchomości jest to ostatni etap, do własnego „M” pamiętaj również o poinformowaniu o nowym miejscu zamieszkania: bank, zakład pracy, uczelnię i inne instytucje, które mogą potrzebować Twoich aktualnych danych.

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

 

Marek  Źródłowski

Marek Źródłowski

doradca ds. nieruchomości

Skontaktuj się już teraz!

Wybierz dogodną formę kontaktu

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Dziękujemy za
nawiązanie kontaktu

Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to tylko możliwe.

Zobacz inne artykuły

Darmowa baza wiedzy, która pozwoli Ci bezpiecznie i korzystnie kupić lub sprzedać nieruchomość

Przejdź do artykułu

Współpraca z pośrednikiem, czyli jak sprzedać nieruchomość szybko i zyskownie

21 lipca 2019r.

Obecnie zadania pośrednika w obrocie nieruchomościami wykraczają daleko poza umieszczenie zdjęć w sieci i czekanie na nabywcę. Oczywiście zdarzają się biura, które nie do końca działają profesjonalnie, chociażby ze względu na niepewne wynagrodzenie.

Przejdź do artykułu

Dopłaty do zakupu mieszkań – dla kogo i na jakich zasadach?

21 lipca 2019r.

Zdolność kredytowa to czasami za mało, żeby otrzymać kredyt na wymarzone mieszkanie. Wielu naszych klientów ma problem ze zdobyciem wkładu własnego, który wynosi w najlepszym razie 10% wartości nieruchomości, a w większości przypadków jest to 20%.

Przejdź do artykułu

Sprzedaż / zakup nieruchomości z pośrednikiem czy samodzielnie?

21 lipca 2019r.

Biur nieruchomości w Polsce jest bardzo wiele. Sprzyja temu m.in. dobra koniunktura na rynku nieruchomości. Przechodząc przez deptak wielu miast w Polsce można zauważyć w ciągu ostatnich lat wciąż pojawiające się nowe biura nieruchomości.

Przejdź do artykułu

HOME STAGING – co to takiego?

21 lipca 2019r.

Home staging to profesjonalne przygotowanie nieruchomości na sprzedaż lub wynajem pod względem estetycznym z wykorzystaniem niewielkich nakładów finansowych.

Przejdź do artykułu

Zakup mieszkania z rynku wtórnego

21 lipca 2019r.

Rozważając zakup nieruchomości warto poznać specyfikę zarówno rynku deweloperskiego, czyli zakupu nowego mieszkania, które musimy samodzielnie zaaranżować oraz tak zwanego rynku wtórnego, czyli zakupu mieszkania z „drugiej ręki”.

Przejdź do artykułu

Korzyści umowy na wyłączność – sprzedaż nieruchomości

21 lipca 2019r.

Istnieją podzielone opinie dotyczące form nawiązywania współpracy z biurem nieruchomości. Część sprzedających decyduje się na samodzielne zbycie nieruchomości, inni na współpracę na zasadach otwartych, zaś są i tacy, którzy wybierają umowę na wyłączność.

Przejdź do artykułu

Zadatek czy zaliczka – co wybrać?

21 lipca 2019r.

Zadatek a zaliczka – różnice

Przejdź do artykułu

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co uważać i jak przygotować się do zakupu

21 lipca 2019r.

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego pojawia się wiele istotnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, chcąc dokonać bezpiecznego i zadowalającego zakupu.

Przejdź do artykułu

Jak zaoszczędzić 80 000 zł w dwa lata przy zakupie mieszkania?

21 lipca 2019r.

Zobacz pozostałe artykuły

Umów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie aby odpowiedzieć na Twoje pytania

Dziękujemy za nawiązanie kontaktu

Twoja wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to tylko możliwe.