Zadatek czy zaliczka – co wybrać?

Nieruchomości - Darmowe porady Platinum House

Zadatek czy zaliczka – co wybrać?

Wielokrotnie nabycie nieruchomości to decyzja podejmowana przez dłuższy czas, a i sam proces zakupu nierzadko rozbija się na poszczególne etapy. Zdeterminowane może być to finansowaniem zakupu dzięki kredytowi, gdzie oczekiwanie na decyzję kredytową wydłuża przebieg transakcji. Inny przypadek takiej sytuacji może stanowić opóźnienie przepisania własności (podpisania aktu notarialnego) ze względu na zobowiązania właściciela wobec dotychczasowych lokatorów (oczekiwanie na wyprowadzkę dotychczasowych najemców). Co wtedy?

Umowa przedwstępna - nasze zabezpieczenie

To dokument, który stanowi zabezpieczenie dla realizacji transakcji – zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego – i daje pewność, że rzeczywiście do niej dojdzie. Podpisuje się ją w momencie, gdy jesteśmy zdecydowani na zakup nieruchomości, jednak z różnych przyczyn sam moment nabycia lokalu zaplanowany jest na późniejszą datę. W umowie przedwstępnej jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej. Dokument prawny dyktujący warunki w tej sytuacji to artykuł 389. Kodeksu Cywilnego, który brzmi następująco:

Art. 389. Definicja umowy przedwstępnej

Dz.U.2019.0.1145 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny § 1. Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. § 2. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Ważny jest fakt, aby w umowie przedwstępnej zostały sprecyzowane informacje: o jaką nieruchomość chodzi (adres nieruchomości i numer księgi wieczystej), cena zakupu nieruchomości oraz – zgodnie z Kodeksem Cywilnym – termin, w którym zostanie podpisana umowa ostateczna.

Zadatek lub zaliczka – obligatoryjny element podpisania umowy przedwstępnej

Umowa przedwstępna zabezpieczona jest kwotą pieniężną wypłacaną sprzedającemu przez kupującego. Ta część pieniędzy (która przy umowie przyrzeczonej przejdzie na poczet pokrycia zakupu nieruchomości) może być, albo zadatkiem, albo zaliczką. Warto podjąć właściwą decyzję i zagłębić się w znaczenie tych terminów, ponieważ zasadniczo się od siebie różnią. Zaliczka nie jest uregulowana prawnie, funkcjonuje bardziej zwyczajowo, nie jest sformalizowana. Zadatek natomiast określa Kodeks Cywilny i zgodnie z jego brzmieniem jest to „świadczenie w postaci pieniężnej lub rzeczowej, wręczane drugiej stronie przy zawieraniu umowy – najczęściej przedwstępnej”. W sytuacji, kiedy transakcja przebiegnie skutecznie i terminowo, zarówno zadatek, jak i zaliczka będą częścią kwoty zakupu nieruchomości. Jeśli jednak transakcja nie znajdzie swojego finału, okaże się, że wybór zadatku czy zaliczki miał ogromne znaczenie…

Zadatek a zaliczka – różnice

W tabelce poniżej można zobaczyć jak zadatek i zaliczka wyglądają w kontekście zwrotu w przypadku niewykonania umowy przedsprzedaży.

Zaliczka czy zadatek

Reasumując – co wybrać?

Zarówno zadatek, jak i zaliczka mają swoje wyraźne wady i zalety. W sytuacji kiedy musimy wybrać którąś formę zabezpieczenia przy podpisywanej przez nas umowie przedwstępnej, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, jakie mogą wydarzyć się w tak zwanym międzyczasie – od jej podpisania do umowy przyrzeczonej. Na pierwszy rzut oka zadatek wydaje się korzystniejszy dla kupującego. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, np. odmownej decyzji kredytowej w banku nie otrzymamy jego zwrotu. Z drugiej jednak strony, w przypadku zaliczki, gdy żadna ze stron nie ponosi żadnych konsekwencji finansowych w przypadku wycofania się z umowy, nie zapewnia ona skuteczności transakcji. Można nawet stwierdzić, że bywa traktowana jako swoista rezerwacja.

Życzymy słusznych wyborów! ;)

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Alicja  Kozinoga

Alicja Kozinoga

doradca ds. nieruchomości

Skontaktuj się już teraz!

Wybierz dogodną formę kontaktu

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Dziękujemy za
nawiązanie kontaktu

Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to tylko możliwe.

Zobacz inne artykuły

Darmowa baza wiedzy, która pozwoli Ci bezpiecznie i korzystnie kupić lub sprzedać nieruchomość

Przejdź do artykułu

Współpraca z pośrednikiem, czyli jak sprzedać nieruchomość szybko i zyskownie

21 lipca 2019r.

Obecnie zadania pośrednika w obrocie nieruchomościami wykraczają daleko poza umieszczenie zdjęć w sieci i czekanie na nabywcę. Oczywiście zdarzają się biura, które nie do końca działają profesjonalnie, chociażby ze względu na niepewne wynagrodzenie.

Przejdź do artykułu

Dopłaty do zakupu mieszkań – dla kogo i na jakich zasadach?

21 lipca 2019r.

Zdolność kredytowa to czasami za mało, żeby otrzymać kredyt na wymarzone mieszkanie. Wielu naszych klientów ma problem ze zdobyciem wkładu własnego, który wynosi w najlepszym razie 10% wartości nieruchomości, a w większości przypadków jest to 20%.

Przejdź do artykułu

Sprzedaż / zakup nieruchomości z pośrednikiem czy samodzielnie?

21 lipca 2019r.

Biur nieruchomości w Polsce jest bardzo wiele. Sprzyja temu m.in. dobra koniunktura na rynku nieruchomości. Przechodząc przez deptak wielu miast w Polsce można zauważyć w ciągu ostatnich lat wciąż pojawiające się nowe biura nieruchomości.

Przejdź do artykułu

HOME STAGING – co to takiego?

21 lipca 2019r.

Home staging to profesjonalne przygotowanie nieruchomości na sprzedaż lub wynajem pod względem estetycznym z wykorzystaniem niewielkich nakładów finansowych.

Przejdź do artykułu

Zakup mieszkania z rynku wtórnego

21 lipca 2019r.

Rozważając zakup nieruchomości warto poznać specyfikę zarówno rynku deweloperskiego, czyli zakupu nowego mieszkania, które musimy samodzielnie zaaranżować oraz tak zwanego rynku wtórnego, czyli zakupu mieszkania z „drugiej ręki”.

Przejdź do artykułu

Korzyści umowy na wyłączność – sprzedaż nieruchomości

21 lipca 2019r.

Istnieją podzielone opinie dotyczące form nawiązywania współpracy z biurem nieruchomości. Część sprzedających decyduje się na samodzielne zbycie nieruchomości, inni na współpracę na zasadach otwartych, zaś są i tacy, którzy wybierają umowę na wyłączność.

Przejdź do artykułu

Przekazanie nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

21 lipca 2019r.

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość, zastanawiasz się, o czym jeszcze powinieneś pamiętać, jednocześnie zabezpieczyć się na wypadek możliwych nieporozumień.

Przejdź do artykułu

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co uważać i jak przygotować się do zakupu

21 lipca 2019r.

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego pojawia się wiele istotnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, chcąc dokonać bezpiecznego i zadowalającego zakupu.

Przejdź do artykułu

Jak zaoszczędzić 80 000 zł w dwa lata przy zakupie mieszkania?

21 lipca 2019r.

Zobacz pozostałe artykuły

Umów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie aby odpowiedzieć na Twoje pytania

Dziękujemy za nawiązanie kontaktu

Twoja wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to tylko możliwe.