Sprzedaż / zakup nieruchomości z pośrednikiem czy samodzielnie?

Nieruchomości - Darmowe porady Platinum House

Biur nieruchomości w Polsce jest bardzo wiele. Sprzyja temu m.in. dobra koniunktura na rynku nieruchomości. Przechodząc przez deptak wielu miast w Polsce można zauważyć w ciągu ostatnich lat wciąż pojawiające się nowe biura nieruchomości. Przyciągają do siebie chwytliwą nazwą, obiecują uzyskanie najlepszych warunków transakcji i niską prowizję. Jakie biuro wybrać?

Jakie biuro najlepiej przeprowadzi nas przez proces transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości?

W wielu przypadkach wybierając biuro nieruchomości renoma danego biura, jego istnienie na lokalnym rynku od wielu lat sprawia że decydujemy się na wybór właśnie tego biura, co jest bardzo częstym błędem. Dlaczego? Bo tak naprawdę to nie biuro nieruchomości zajmie się sprzedażą czy wyszukaniem dla nas nieruchomości a człowiek – człowiek zwany pośrednikiem. Owszem w dobrym biurze pośrednicy powinni trzymać się pewnych standardów i jeżeli biuro tego wymaga i to kontroluje z całą pewnością jest tak, że zachowane są pewne normy, co wpływa na jakość obsługi. Jednak sprzedażą czy wyszukaniem dla nas konkretnej nieruchomości będzie zajmował się pośrednik Kowalski, los naszej nieruchomości oddamy w jego ręce, ręce osoby, która posiada konkretne cechy, cechy które przełożą się na skuteczność bądź jej brak w realizacji naszego zlecenia, a to przecież o skuteczność działania nam chodzi.

Przeczytaj również: Dopłaty do zakupu mieszkań – dla kogo i na jakich zasadach?

Jakiemu pośrednikowi zaufać?

Niejednokrotnie w ręce przypadkowego pośrednika oddajemy losy dorobku Naszego życia. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i zupełnie nieświadomie podchodzi do tematu sprzedaży swoich nieruchomości bardzo lekceważąco. Pamiętajmy, że oddając nasz majątek do sprzedaży w ręce pośrednika powinniśmy go najpierw poznać. Nie musimy iść z nim na kawę ;) wystarczy krótka rozmowa. Możemy sobie wyobrazić że jest to rozmowa kwalifikacyjna, bo jest to pewnego rodzaju dawanie pracy człowiekowi, który stworzy i zaopiekuje się ofertą sprzedaży naszej posesji a następnie przeprowadzi nas przez cały proces zakupu/sprzedaży nieruchomości. Podczas takiej rozmowy bardzo szybko spostrzeżemy czy jest to odpowiednia osoba ponieważ będzie posiadała następujące cechy:

O co zapytać „kandydata na naszego pośrednika”?

Najczęściej zadawane przez osoby sprzedające nieruchomość pytanie – „ile będzie to kosztować?”, „jaka jest wysokość prowizji?” odpowiedzmy sobie jednak na pytanie czy jest to najważniejsze? A co z bezpieczeństwem transakcji? Co z wynegocjowaniem dla nas najkorzystniejszej ceny nieruchomości, i wreszcie co ze skutecznością sprzedaży? Bardzo często popełniamy błąd zastanawiając się co zrobić aby zapłacić pośrednikowi jak najmniej, a to przecież człowiek, który dla nas pracuje, człowiek który nas reprezentuje. Jeśli więc dobrze wykona swoją pracę godnie go za nią wynagrodźmy.

W czym może nam pomóc dobre biuro nieruchomości?

Odpowiedź jest bardzo prosta – w tym czego sami nie jesteśmy często świadomi, że może wystąpić w procesie sprzedaży. To przede wszystkim za to płacimy prowizję osobie która nas reprezentuje w procesie zakupu/sprzedaży nieruchomości. Dlaczego ubezpieczamy samochód? Poza tym, że jest to obowiązek chcemy mieć pewność i bezpieczeństwo, że jeżeli spowodujemy kolizję ubezpieczyciel pokryje koszty uszkodzeń jakie powstały.

Zatem dlaczego ubezpieczamy auta niejednokrotnie tańsze od naszych nieruchomości, a bardzo często nie decydujemy się na sprzedaż/zakup dorobku naszego życia przez biuro nieruchomości? Przecież kupując nieruchomość z wadą prawną możemy stracić dużo więcej niż przy kolizji drogowej nie ubezpieczając auta. Sprzedając nieruchomość uprzednio nabytą z urzędu gminy z bonifikatą w nieodpowiednim okresie urząd może od nas zażądać zwrotu udzielonej bonifikaty przez co możemy stracić dużo pieniędzy. Od tego jest właśnie biuro nieruchomości aby ochroniło nas m.in. przed takimi sytuacjami.

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Alicja Kozinoga

Alicja Kozinoga

dyrektor Platinum House

Skontaktuj się już teraz!

Wybierz dogodną formę kontaktu

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Dziękujemy za
nawiązanie kontaktu

Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to tylko możliwe.

Zobacz inne artykuły

Darmowa baza wiedzy, która pozwoli Ci bezpiecznie i korzystnie kupić lub sprzedać nieruchomość

Przejdź do artykułu

Współpraca z pośrednikiem, czyli jak sprzedać nieruchomość szybko i zyskownie

21 lipca 2019r.

Obecnie zadania pośrednika w obrocie nieruchomościami wykraczają daleko poza umieszczenie zdjęć w sieci i czekanie na nabywcę. Oczywiście zdarzają się biura, które nie do końca działają profesjonalnie, chociażby ze względu na niepewne wynagrodzenie.

Przejdź do artykułu

Dopłaty do zakupu mieszkań – dla kogo i na jakich zasadach?

21 lipca 2019r.

Zdolność kredytowa to czasami za mało, żeby otrzymać kredyt na wymarzone mieszkanie. Wielu naszych klientów ma problem ze zdobyciem wkładu własnego, który wynosi w najlepszym razie 10% wartości nieruchomości, a w większości przypadków jest to 20%.

Przejdź do artykułu

HOME STAGING – co to takiego?

21 lipca 2019r.

Home staging to profesjonalne przygotowanie nieruchomości na sprzedaż lub wynajem pod względem estetycznym z wykorzystaniem niewielkich nakładów finansowych.

Przejdź do artykułu

Zakup mieszkania z rynku wtórnego

21 lipca 2019r.

Rozważając zakup nieruchomości warto poznać specyfikę zarówno rynku deweloperskiego, czyli zakupu nowego mieszkania, które musimy samodzielnie zaaranżować oraz tak zwanego rynku wtórnego, czyli zakupu mieszkania z „drugiej ręki”.

Przejdź do artykułu

Korzyści umowy na wyłączność – sprzedaż nieruchomości

21 lipca 2019r.

Istnieją podzielone opinie dotyczące form nawiązywania współpracy z biurem nieruchomości. Część sprzedających decyduje się na samodzielne zbycie nieruchomości, inni na współpracę na zasadach otwartych, zaś są i tacy, którzy wybierają umowę na wyłączność.

Przejdź do artykułu

Przekazanie nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

21 lipca 2019r.

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość, zastanawiasz się, o czym jeszcze powinieneś pamiętać, jednocześnie zabezpieczyć się na wypadek możliwych nieporozumień.

Przejdź do artykułu

Zadatek czy zaliczka – co wybrać?

21 lipca 2019r.

Zadatek a zaliczka – różnice

Przejdź do artykułu

Mieszkanie z rynku wtórnego – na co uważać i jak przygotować się do zakupu

21 lipca 2019r.

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego pojawia się wiele istotnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, chcąc dokonać bezpiecznego i zadowalającego zakupu.

Przejdź do artykułu

Jak zaoszczędzić 80 000 zł w dwa lata przy zakupie mieszkania?

21 lipca 2019r.

Zobacz pozostałe artykuły

Umów bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie aby odpowiedzieć na Twoje pytania

Dziękujemy za nawiązanie kontaktu

Twoja wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to tylko możliwe.