Sprzedaż / zakup nieruchomości z pośrednikiem czy samodzielnie?
Nieruchomości - Darmowe porady Platinum House
Biur nieruchomości w Polsce jest bardzo wiele. Sprzyja temu m.in. dobra koniunktura na rynku nieruchomości. Przechodząc przez deptak wielu miast w Polsce można zauważyć w ciągu ostatnich lat wciąż pojawiające się nowe biura nieruchomości. Przyciągają do siebie chwytliwą nazwą, obiecują uzyskanie najlepszych warunków transakcji i niską prowizję. Jakie biuro wybrać?
Jakie biuro najlepiej przeprowadzi nas przez proces transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości?
W wielu przypadkach wybierając biuro nieruchomości renoma danego biura, jego istnienie na lokalnym rynku od wielu lat sprawia że decydujemy się na wybór właśnie tego biura, co jest bardzo częstym błędem. Dlaczego? Bo tak naprawdę to nie biuro nieruchomości zajmie się sprzedażą czy wyszukaniem dla nas nieruchomości a człowiek – człowiek zwany pośrednikiem. Owszem w dobrym biurze pośrednicy powinni trzymać się pewnych standardów i jeżeli biuro tego wymaga i to kontroluje z całą pewnością jest tak, że zachowane są pewne normy, co wpływa na jakość obsługi. Jednak sprzedażą czy wyszukaniem dla nas konkretnej nieruchomości będzie zajmował się pośrednik Kowalski, los naszej nieruchomości oddamy w jego ręce, ręce osoby, która posiada konkretne cechy, cechy które przełożą się na skuteczność bądź jej brak w realizacji naszego zlecenia, a to przecież o skuteczność działania nam chodzi.
Przeczytaj również: Dopłaty do zakupu mieszkań – dla kogo i na jakich zasadach?
Jakiemu pośrednikowi zaufać?
Niejednokrotnie w ręce przypadkowego pośrednika oddajemy losy dorobku Naszego życia. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i zupełnie nieświadomie podchodzi do tematu sprzedaży swoich nieruchomości bardzo lekceważąco. Pamiętajmy, że oddając nasz majątek do sprzedaży w ręce pośrednika powinniśmy go najpierw poznać. Nie musimy iść z nim na kawę ;) wystarczy krótka rozmowa. Możemy sobie wyobrazić że jest to rozmowa kwalifikacyjna, bo jest to pewnego rodzaju dawanie pracy człowiekowi, który stworzy i zaopiekuje się ofertą sprzedaży naszej posesji a następnie przeprowadzi nas przez cały proces zakupu/sprzedaży nieruchomości. Podczas takiej rozmowy bardzo szybko spostrzeżemy czy jest to odpowiednia osoba ponieważ będzie posiadała następujące cechy:
- osoba kontaktowa (bo będzie nam się z nią dobrze rozmawiało),
- osoba energiczna (bo to będzie słychać w głosie),
- osoba kompetentna (bo będzie zadawała merytoryczne pytania dotyczące nieruchomości)
- osoba skuteczna (bo pochwali się dotychczasowymi dokonaniami, co będziemy mogli zweryfikować czytając o niej opinie w Internecie).
O co zapytać „kandydata na naszego pośrednika”?
Najczęściej zadawane przez osoby sprzedające nieruchomość pytanie – „ile będzie to kosztować?”, „jaka jest wysokość prowizji?” odpowiedzmy sobie jednak na pytanie czy jest to najważniejsze? A co z bezpieczeństwem transakcji? Co z wynegocjowaniem dla nas najkorzystniejszej ceny nieruchomości, i wreszcie co ze skutecznością sprzedaży? Bardzo często popełniamy błąd zastanawiając się co zrobić aby zapłacić pośrednikowi jak najmniej, a to przecież człowiek, który dla nas pracuje, człowiek który nas reprezentuje. Jeśli więc dobrze wykona swoją pracę godnie go za nią wynagrodźmy.
W czym może nam pomóc dobre biuro nieruchomości?
Odpowiedź jest bardzo prosta – w tym czego sami nie jesteśmy często świadomi, że może wystąpić w procesie sprzedaży. To przede wszystkim za to płacimy prowizję osobie która nas reprezentuje w procesie zakupu/sprzedaży nieruchomości. Dlaczego ubezpieczamy samochód? Poza tym, że jest to obowiązek chcemy mieć pewność i bezpieczeństwo, że jeżeli spowodujemy kolizję ubezpieczyciel pokryje koszty uszkodzeń jakie powstały.
Zatem dlaczego ubezpieczamy auta niejednokrotnie tańsze od naszych nieruchomości, a bardzo często nie decydujemy się na sprzedaż/zakup dorobku naszego życia przez biuro nieruchomości? Przecież kupując nieruchomość z wadą prawną możemy stracić dużo więcej niż przy kolizji drogowej nie ubezpieczając auta. Sprzedając nieruchomość uprzednio nabytą z urzędu gminy z bonifikatą w nieodpowiednim okresie urząd może od nas zażądać zwrotu udzielonej bonifikaty przez co możemy stracić dużo pieniędzy. Od tego jest właśnie biuro nieruchomości aby ochroniło nas m.in. przed takimi sytuacjami.
Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje:
- Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny w 2020 roku?
- Zmień kredyt na tańszy! Przenieś kredyt do innego banku i zyskaj
- Fakty i mity na temat kredytu hipotecznego - poznaj 15 największych
- Sposób na wkład własny – mały poradnik dla kredytobiorcy
- Jaki kredyt gotówkowy mogę dostać przy zarobkach 3500 netto?
- Kredyt dla firmy. Na co zwrócić uwagę? Kto może skorzystać?
to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>